Ukázky starých řemesel
Populární formou seznamujeme veřejnost s prací jednotlivých mistrů, užívanými materiály a vývojem řemesla. Zájemci si mohou vyzkoušet některé výrobní postupy, případně odnést drobnou upomínku.
... více informací i v sekci NABÍZÍME .
Tkadlec
Pomocí praktické ukázky vysvětluje vytváření oděvu v historii. Od vlákna, přes utváření nitě na kolovratu, po tkaní látky, barvení. Vypráví o různorodosti materiálu (len, vlna atd.), technologických postupech, náročnosti procesu. Pro představu používá vřetánko, kolovrat, různé typy tkalcovského stavu atd. Děti si mohou vyzkoušet vyčesat vlnu, utkat drobnost na dětském stávku.
Švec, brašnář
Ukázka zahrnuje repliky výrobků z usně rozličného charakteru brašny, tašvice, opasky, obuv, nátepníky. Vlastní výroba v raných obdobích byla na nástroje velmi chudá a vyobrazení jsou k dispozici ve velmi omezeném množství, tedy v mé nabídce je ukázka nástrojů používaných napříč 14-18. stoletím (šídla, raznice, ořezávače, měřidla, sedlářská svěrka atp.). Součástí prezentace je informační panel o historii výroby z kůže doplněný o iluminacemi z období renesance. Zájemcům je průběžně přednášeno o historický postupech od činění kůží v koželužnách po koncovou ruční výrobu. V průběhu dne je prezentováno ruční šití, vyřezávání vzorů, ražba a další techniky. Děti si mohou za drobnou úplatu zhotovit na místě kožený náramek s ražbou motivu, dle svého výběru a dospělí zakoupit opasky, diáře, peněženky, spony do vlasů.
Řezbář
Ukázka tvorby dlabaných misek, dřevorytů a povídání o řemesle v dobách minulých i dnešních. Z bezpečnostních důvodů si toto řemeslo nemohou návštěvníci vyzkoušet, ale děti si rády odnesou pěknou lipovou hoblinku, jež právě odlétla od nově tvořeného díla.
Pletařka a vyšívačka * jeden společný stánek
Naše pletařka ukazuje starobylé techniky tvorby specifických textilií, stuh a šňůr. Divákům prakticky ukazuje a vysvětluje postupy tvorby a provází je historií pletení na krosienkách, tkaní na karetkách, hřebenovém stávku, pletení šňůr na lucetě, na prstech a dalšími technikami. Děti si mohou odnést náramek, který si samy zhotoví.
Naše vyšívačka teoreticky, ale také prakticky představuje různé typy a způsoby středověkých výšivek, včetně ukázky dochovaných dobových vzorníků a repliky středověkých vyšívacích rámů. Vysvětluje, jakým způsobem výšivka ve středověku vznikala – od objednání, přes přípravu materiálu až po vytvoření vzoru a vznik samotné výšivky, kdo je vytvářel a jaký měly účel. Z důvodů citlivosti a náročnosti vyšívačské práce si nemohou návštěvníci řemeslo vyzkoušet, avšak mohou si zakoupit různé výrobky s doloženými historickými vzory.
Ve spolupráci se Svobodný cech řemeslnický nabízíme také prezentaci kováře a písařky.
Prezentace středověké kuchyně
Ukázka středověké polní kuchyně z 15. století (přístřešek 3x3m, dřevěné lavice a stoly, vyvýšené ohniště, dřevěné a keramické nádobí), ukázka přípravy pokrmů dle starodávných receptů. Málokdo dnes ví, jak chutná pučálka, mandlové mléko nebo švestkový máz. Samozřejmostí je výklad pro návštěvníky nejen o receptech, ale stravování ve středověku obecně.




... více informací v sekci NABÍZÍME .